EXPLORE

THE WORLD

Adventures

ADVENTURES

Adventures are great, often expeditional, trips across the ocean, to places that are incredibly beautiful and perfect for climbing - with a stable climate and well developed climbing crags, places where once you visit, you will have to keep coming back. In addition to airfare and visa fees, adventures are mostly all-inclusive, so if you're not going to spend a lot on gifts or messing up too much, you know exactly how much such an adventure will cost you.

 

Lofoty - Nórsko

2 týždne júl 2021

Ak existuje nebo na zemi, tak Lofoty svojou krásou musia byť niekde veľmi blízko neho. Esteticky dokonalé spojenie hôr a mora spája CLIMBINGBUS do super mixu boulderingu a trekkingu v období, keď slnko nezapadá.

Fly&Climb Plus

600€

Book Now

Rocklands - Južná Afrika

2 týždne august 2021

Mekka boulderingu južnej pologule je neopísateľným lezeckým aj cestovateľským zážitkom. V cene je okrem Fly&Climb štandardu aj safari a výlet k Mysu dobrej nádeje.

AAA*

1600€

Book Now

Moab - Utah

2 týždne merec 2022

Utah je svetoznámy hlavne pre špárové lezenie na sýto červených útesoch a vežiach. Okolie Moabu poskytuje všestranné vyžitie od boulderingu, cez športové cesty až po krásne viacdĺžky a každý restday strávime v inom národnom parku.

AAA*

1500€

Book Now

Bishop - Kalifornia

2 týždne február 2022

Bouldering v svojej najčistejšej forme a na mieste kde jeho americká podoba vznikala v polovici minulého storočia. Bishop nie je len lezenie, ale aj prírodné horúce kúpele a výlety na krásne miesta v Sierra Nevade a White Mountains.

AAA*

1500€

Book Now

Fly & Climb Plus

The price includes transport from the place of arrival to the place of departure, climbing equipment (crashpad, rope, quickdraws), half board, camping equipment (tent, mat, chair, dishes), accommodation (camp / bungalow / apartment / RV), climbing support

 

The price does not include air tickets, meals during the day, admission to attractions (climbing wall, museums, parks ...).

* All-Around-Adventure

The price includes transport from the place of arrival to the place of departure, climbing equipment (crashpad, rope, quickdraw), full board, camping equipment (tent, mat, chair, dishes), accommodation (camp / bungalow / apartment / RV), climbing support , admission to attractions within the program (climbing wall, museums, parks, safaris ...).

 

The price does not include a ticket, admission to attractions outside the program (climbing wall, museums, parks, safaris ...).